|
Учители
Човек трябва да натрупва знания, за да израства духовно. Това обуславя нуждата от учители и ги задължава да споделят знанията си с младите Оджибуей. Добруването и дълголетието на дадена общност налага знанията да се предават от поколение на поколение, като се обогатяват. Това, което цели обучението при Оджибуей, не е механично натрупване на знания, а постигане на житейска мъдрост.
Обучението има две страни. Първата цели подготвянето на съответното момче или момиче да може да задоволява физическите си нужди, каквито са осигуряването на храна, облекло, жилище и т.н. Втората страна е по-важна и е свързана с усилията за изграждане на духовно богата личност. В първия случай по възрастни хора с достатъчно опит и умения ги предават на по-младите, а във втория - уважавани стари хора споделят своята мъдрост с учениците си. Като се съчетаят двете форми на обучение, би трябвало да се получи личност, богата на мъдрост и умения.
Мъдрите старци - дядовци и баби - учат младите посредством приказки, алегорични истории, басни, легенди, песни и танци. Те са тези, които са живели достатъчно дълго и могат да предложат път, който да бъде последван. Те са тези, които притежават най-важните качества, необходими за един учител - мъдрост, знания, търпение и великодушие.
Разказваните истории трябва да бъдат прости, за да могат да привличат вниманието и на най-младите, но да са богати по отношение на дълбочина и обхват на застъпените теми. Много важен елемент в тези истории е хуморът. Доколко те ще са смешни, зависи от умението на разказвача. Една добре разказана история трябва да достави удоволствие, да притежава философски и метафизични качества и да носи морална поука.
Проверката на придобитите знания са тежки. При воините такава проверка е първата битка, при ловците - първият улов на значителна плячка - елен, мечка. Бъдещите лечители (мъже или жени) прекарват дълго време в изпитания, докато придобия нужните знания.
Колкото повече качества притежава човек, толкова по-всестранно надарена личност е той, а това е толкова по-добре и за общността. Общността обаче има за задача да обучи своите членове не толкова заради своето собствено благополучие (макар че в крайна сметка се постига именно това), а заради доброто на самите ученици. Добре обученият ученик е получил дар от общността, който той трябва да признае и за който трябва да се отблагодари. Това става просто като той разширява своя кръгозор и усъвършенства уменията си. Колкото по-силен е отделният човек, толкова по-силна е общността, а също е факт и, че колкото по-силна е общността, толкова по-добре живеят нейните членове.
При групата на учителите рибите са тези, които служат за тотеми на родовете. Рибите са скрити зад камъните, живеят невидими за хората в дълбочината на реките и езерата, но се движат ловко и бързо под водата. Родовете, даващи учители при Оджибуей, са тези на Щуката, Есетрата, Бялата риба и Котешката риба.
|
|
Оджибуей. Начин на живот. Организация. Родово-кланова система.
Оджибуей. Вождове.
Оджибуей. Воини.
Оджибуей. Ловци.
Оджибуей. Учители.
Оджибуей. Лечители.
Дълъг дом
Жената при горските народи
Лов и риболов
Обществената структура при ирокезите
Какво представлява вампумът и неговата стойност сред индианците
Земеделие и събирателство при горските народи
|
|